Santralcell

Bulut Santral İletişim Yönetim Sistemi

Santralcell

Bulut Santral İletişim Yönetim Sistemi

Santralcell Nedir?


İşletmelerin ses ve görüntülü iletişim ihtiyaçlarını karşılayan, IP tabanlı santral yazılımlar, web ve mobil tabanlı yazılım ve donanımlardan oluşan bir sistemdir. İletişim verileri anlık ve geçmişe yönelik ölçme, değerlendirme kapsamında raporlanabilmektedir.

SANTRALCELL’İN AMACI NEDİR?

Resmi ve özel yapıdaki büyük, küçük ve orta ölçekli tüm işletmelerin iletişim ihtiyaçlarını sektörel çözüm özellikleriyle, finans, muhasebe ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi yazılımlarıyla entegre olarak düşük maliyetler ile karşılanması amaçlanmıştır.

ŞİFRE İLE DİNLEME VE KRİPTOLU SES KAYIT ÖZELLİĞİ

Kayıtlı ses dosyaları sadece tanımlı şifre veya çoklu şifre girişi ile dinlenebilmektedir. Ayrıca tüm ses dosyaları kriptolanmaktadır.

VERİ KORUMA ÖZELLİĞİ

Başta iletişim numaraları olmak üzere tüm müşteri iletişim bilgileri KVKK kapsamında koruma altına alınmaktadır.

MOBILITE YÖNLENDİRME ÖZELLİĞİ

Cep telefonlarınıza herhangi bir uygulama yüklemeden, dahili telefonlara gelen çağrıların aynı anda cep telefonunuza da gelmesi özelliğidir. Bu özellik ile cep telefonuna gelen çağrılar aynı anda farklı dahili telefonlara aktarılabilmekte veya farklı dahili telefonlar ve kişiler görüşmeye dahil edilebilmektedir. Mobilite yönlendirme özelliğinin tarih, saat ve kişi bazında devreye girmesi ya da iptali sağlanmaktadır.

MERKEZ ŞUBE TANIMLAMA ÖZELLİĞİ

Büyük ve orta ölçekli şirketlere bağlı tüm şubelerin tek santral üzerinden tanımlamalarının yapılmasıdır. Bu özellik ile merkez, şube ve şubeler arası tüm görüşmeler dahili kapsamında ve ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

DIVERSION ÖZELLİĞİ İLE ARAYAN NUMARA

Bu özellik yönlendirilmiş veya transfer edilmiş aramalarda, arayan numaranın, aranan telefon numarasında gösterilmesidir.

REHBER ÖZELLİĞİ

Santralcell rehber LDAP, Active Directory, Google Contacts rehber yapıları ile uyumludur. Rehberde kayıtlı kişi bilgileri otomatik olarak çıkmaktadır.

WEBRTC WEBPHONE ÖZELLİĞİ

Bir programa ihtiyaç duyulmadan web üzerinden iletişim özelliğidir. Tüm aramaların web üzerinden yapılmasını sağlayarak iletişimin kurulmasıdır.

SES ANALİZ VE TANIMA ÖZELLİĞİ

Santralcell Ses Analiz Sistemi ile konuşmaların ve kilit sözcüklerin analizi, Text to Speech (TTS) / Speech to Text (STT) ile görüşme kayıtlarının yönetiminde, insan ve zaman kaynağı açısından önemli bir tasarruf sağlamaktadır.

GELİŞMİŞ MESAJLAŞMA ÖZELLİĞİ

Santralcell anlık mesaj ve iletişim modülü ile kullanıcılar, sesli, yazılı, ve görüntülü olarak iletişim ve doküman paylaşımı yapabilmektedir. İşletmeler ihtiyaçları doğrultusunda gruplar oluşturabilmekte ve yönetebilmektedir.

OTOMATİK ARAMA BİLGİLENDİRME ÖZELLİĞİ

İşletmelerin hizmet ve işleri ile ilgili bilgilendirme, uyarı, tanıtım, kampanya, randevu oluşturma gibi ihtiyaçlarının Santralcell üzerinden otomatik olarak, planlanmasının ve yapılmasının sağlanmasıdır.

ANKET VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME ÖZELLİĞİ

İşletmeler ihtiyaçları kapsamında anketlerini sesli veya form olarak hazırlayabilmekte, anket sonuçlarının Santralcell’e entegre olan SPSS analiz programı ile ölçme, değerlendirme ve analiz raporlarını hazırlayabilmektedir.

 

 

KONFERANS ÖZELLİĞİ

Sistem üzerinden tanımlı kişiler ve gruplar ile anlık konferans görüşmesi zaman kaybı olmadan yapılmaktadır.

MİNİ CRM MODÜLÜ

Kobilerin sektörel ihtiyaçları kapsamında tasarlanmış Santralcell CRM modüldür.

SESLİ ANONS (Hands Free)

Yetkisi bulunan dahili, aradığı dahili numaranın telefonunu açmasını beklemeden direkt görüşme başlatabilmektedir. Aranan dahili sesli anons olarak (hands free) görüşebilmektedir.

BAS KONUŞ

Kullanıcılar Santralcell softphone ve webphone üzerinden bas konuş özelliği ile grup ve kişi bazında anlık görüşme yapabilmektedir.

SMS MODÜLÜ

SMS modülü ile ihtiyaç kapsamındaki tüm uyarı ve bilgilendirmeler anlık olarak yapılmaktadır.

FARKLI ZİL SESİ ÖZELLİĞİ

Kullanıcılar gelen harici ve dahili çağrı zil seslerini tercihlerine göre farklı zil sesleri olarak tanımlayabilmektedir.

Santralcell'i Takip Edin: